IMDS nedir?

Müşterimin MDS talebi var, bu da nerden çıktı?

Merak etmeyin, IMDS ile ilgili problemlerinizi çözüyoruz.

IMDS eğitimlerimizi inceleyin ya da zamanınız size kalsın IMDS girişlerinizi biz yapalım

IMDS, Uluslararası Malzeme Veri Sistemi’nin (International Material Data System) kısaltmasıdır. Ömrünü tamamlamış, hurdaya çıkarılan araçların geri dönüşüm oranlarını ve kullanımı kısıtlı maddeleri kontrol altına almak için ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe kullanılır. Ancak kayıt olarak kullanılabilen bu sisteme www.mdsystem.com adresinden ulaşılır.

Ana sanayiler (OEM) bir müşteri isteği olarak, tüm tedarik zincirinden araç üzerindeki ürünlerinin, tüm bileşenlerine ait tedarikçisini, hammadde ağırlıklarını ve reçetesini, ürün ağacı şeklinde bu sisteme girmesini talep eder. Genellikle proje aşamasında ürün onay dosyasının (PPAP) bir içeriği olan bu taleple yapılan girişler MDS (Material Data Sheet) olarak adlandırılır. Hammadde üreticilerin reçetelerini girmesi ile başlar. Ara tedarikçiler ise girilen bu hammaddeleri kendi ürün ağaçlarını oluşturmak için kullanır, dolayısıyla bu aşama ile birlikte her bir ürün ağacında alt tedarikçilerinin ürünleri yer almaya başlar. Tedarik zinciri boyunca büyüyen bu ürün ağaçları ana sanayide birleştirilerek araç haline getirilir.

Daha araç piyasaya çıkmadan önce bir aracın ne kadarının geri dönüştürebileceği buna benzer evrensel tek bir sistem içine girilen bu veri bütünü ile sağlanmaktadır. Burada en doğru bilgiyi elde etmek amacıyla müşteriye özel gönderilen MDS’lerden her biri önce incelenip onaylanır ve ancak bu durumda ürün ağacına bağlanabilir. Onaylanan tüm bu ürün ağaçları ana sanayi tarafından bir bütün haline getirilir ve incelenir.

Örnek olması için aşağıdaki görsel sisteme girilmiş bir MDS tir.